Ibos

MRG

Fb

Reportáž :ITP essox cup,28.2: 09 ,Jinín

Všichni čekali sníh a on roztál. Ani v třetím ročníku závodů se nepodařilo pořadatelům z ADT Horažďovic splnit závodníkům přání a uspořádat závody motorek a čtyřkolek na sněhu. A tak se první závod ze sedmidílného seriálu ITP ESSOX CUP 2009 jel poslední únorovou sobotu v motokrosovém areálu v Jiníně u Strakonic opět bez sněhu. Za to v blátě. Tající sníh vytvořil místy laguny plné mazlavé a kluzké hmoty. Ale jak už to u endůrářů a čtyřkolkářů bývá, tahle skupinka prostě bahno může, takže se o první body do seriálu utkalo celkem161 jezdců ve čtyřech rozjížďkách.

Připraveny byly čtyři varianty přes tři kilometry dlouhé tratě, která byla kombinací klasických motokrosových úseků a přírodních částí – dlouhé skoky a rychlé široké části střídaly technické pasáže – jízda přes kořeny stromů, výjezdy prudkých lesních strání, brody bahenních řek, kluzké louky. V Jiníně hned na start navazuje poměrně prudký a táhlý kopec a ten už v prvních vteřinách napověděl, že pro některé čtyřkoláře bude závod hodně tvrdým oříškem. Prostě kdo neměl na své čtyřkolce kvalitní obutí, neměl nárok v závodě uspět. Jezdci na motorkách se zase museli poprat s prudkými výjezdy po kluzkých kořenech, často museli sednout ze svého stroje a na vrchol srázu ho vytlačit. Tenhle závod prověřil fyzickou kondici opravdu každého účastníka.

Startovní pole ozdobila účast mistra ČR 2008 kategorie čtyřkolek do 450 ccm za rok 2008 – Martina Lišky, kterého vybavením a oblečením podporuje generální partner celého seriálu, společnost ASP Group Distributing. Doplnili ho i další pravidelní účastníci mistrovství republiky, např. Rakušan Rudolf Strohmayer nebo Jirka Matějec. Na startovní čáru se postavily i dvě zástupkyně něžného pohlaví – Jana Hůlková z Prahy na Suzuki LTZ 400 startovala v kategorie QUAD Hobby a Sandra Mathy z Rakouska (KTM SX 450) se pustila do boje dokonce v kategorii QUAD Profi. A tohle se chlápkům číst moc dobře nebude – holky se totiž ve startovním poli vůbec neztratily. Jana dojela na výborném 24. místě se ztrátou pouhých 2 kol na Davida Babku, ostříleného borce z ACCESS MOTOR Racing Teamu, vítěze kategorie QUAD Hobby. Sandra měla v kategorii QUAD Profi podstatně těžší úkol, za mistrem republiky Martinem Liškou zaostala o 4 kola, což je ale vzhledem k závodním zkušenostem borců v této kategorii velice solidní výsledek.

Obdivuhodný výkon předvedl Radek Skalický (Access Tomahawk 300 Limited), který se i přes zdravotní omezení postavil na start této kategorie a nečekal na letní závody, ve kterých bude vypsaná speciální kategorie pro tělesně postižené. Radek svoji čtyřkolku ovládá jen jednou rukou a každý, kdo tehle pekelný stroj někdy řídil ví, s čím se na trati musel poprat. Pouhé čtyři minuty před uplynutím časového limitu potkala Radka technická závada (prasklé lanko na plynu), ale i přes tento problém dojel na 37. místě. V cíli ze svého výkonu moc nadšený přesto nebyl a v Sedlčanech plánuje útok na vyšší příčky.

Radek nebyl jediným, kterého technické problémy připravily o lepší umístění. Trať byla opravdu náročná, šestnáct jezdců vzdalo závod už po prvním kole, řada jezdců ze závodu odstoupila před časovým limitem. Ale i přes tyto podmínky se všichni rvali o body do průběžného pořadí seriálu do poslední chvíle.

A jak závod probíhal? Jako první startovalo 46 jezdců kategorie QUAD Hobby, na které čekalo 45 minut závodění. Právě tahle skupina zažila pravé bahenní lázně. Protože na trati nebylo možné před závodem trénovat, hluboké bahno bylo prakticky po celé trati, nebyla šance se mu vyhnout. Už po projetí prvního kola se jezdci proměnili v obrovské hnědé koule. Nejlépe si s těmito podmínkami poradil David Babka na stroji Access Warrior 450, člen ACCESS MOTOR Racing Team – závodního teamu hlavního partnera seriálu. Navázal tak na 2. místo z posledního závodu ADT v loňské sezóně a patří mezi hlavní favority na celkové prvenství v seriálu. Druhý skončil s odstupem 16 sekund Luboš Koníček (Suzuki LTZ 400) a třetí Josej Mašita (Suzuki LTR 450) ztrácel na Davida 44 vteřin. Hodně smutní byli Vlasta Dašek na Kawasaki KFX 700 a Jarda Polášek na Can-Am Renegade 800, které od bronzové stupínku dělilo pouhých 5, resp. 9 vteřin.

Technicky náročnější trať a 75 minut ostré jízdy – to byla výzva pro 36 borců kategorie Profi. Bahno bylo z trati již částečně vyházené z předchozí rozjížďky, na druhou stranu museli závodníci zvládnout oproti předchozí rozjížďce více technických úseků v lesních pasážích. Martin Liška jednoznačně prokázal, že titul mistra republiky 2008 si opravdu zaslouží. Cílem projel s náskokem téměř tří minut před druhým Jardou Chytilem na Cam-Am Renegade 800, který tak navázal na úspěchy z loňského ročníku ADT ESSOX CUPu. O pouhých 5 vteřin později projel cílem na třetím místě Petr Přibáň také na stroji zn. Can-Am Renegade 800.

Po vyhlášení výsledků kategorie čtyřkolek a předání cen, pokračoval program závodem motorek. Jestliže se čtyřkolky musely prát hlavně s blátem na trati, pro motorky byly největší výzvou přírodní pasáže. Zem sice nebyla promrzlá, ale přesto kluzké kořeny a kameny velmi často poslaly jezdce k zemi. Byly i chvíle, kdy musel závodník sesednout z motorky a vytlačit ji na vrchol těžkého úseku nebo využít pomoci svého doprovodu rozmístěného podél tratě. Byla to místa, kde se mísily emoce – jezdci potili krev a proklínali účast v závodě, diváci byli nadšení a skvěle se bavili. Právě pro tyhle oboustranné zážitky jsou závody v cross country tak oblíbené.

Nejsilnější konkurence byla již tradičně v kategorie MOTO Hobby, na startovní čáru se postavilo 52 motorek. Největší problémy jezdcům působil lesní úsek, ve kterém se nejprve museli spustit po kluzkém bahně ze svahu, na který hned navazoval prudký výjezd po kořenech stromů. Motorky zapadaly do hlubokých kolejí, brunátné obličeje jezdců byly jasným vyjádřením pocitů jejich majitelů. Za 60 minut vymezených pro tuto kategorii byl nejrychlejší Miloš Bambas na KTM 450R. Stříbrnou příčku obsadil Honza Hejda (Yamaha YZ 250 F), bronzový byl Martin Baďura (KTM EXC 450).

Královská kategorie MOTO Profi, to se rovná 90 minut ostrého nasazení a technicky nejnáročnější úseky tratě. Pravá podívaná pro diváky, kteří se přesunuli hlavně na prudkou lesní stráň za řídící věží. Tady na jezdce nečekaly „jen“ kořeny, ale také pořádné kameny a pařezy. I když o dramatické chvíle nouze nebyla, přeci jen vyježděnost a zručnost závodníků této kategorie byly znát a k vidění byla krásná práce s motorkou v náročném terénu. Suveréně si s tratí poradil Honza Unger z enduro klubu Zruč nad Sázavou, který druhému v cíli nadělil jedno celé kolo. Tím druhým v cíli byl Honza Matějka z pořadatelského ADT Race Teamu a třetí skončil s odstupem více jak tří minut Matěj Macháček.